15 stycznia – Dzień Wikipedii

Dzień Wikipedii – 15 stycznia, rocznica założenia Wikipedii, przedsięwzięcia internetowego, którego celem jest stworzenie największej i wielojęzycznej encyklopedii. W środowisku wikipedystów dzień ten jest nieformalnym świętem całej społeczności, liczącej na początku 2006 roku kilkadziesiąt tysięcy autorów.

15 stycznia 2001 roku została zapoczątkowana angielska wersja serwisu, pierwsza z prawie trzystu wersji językowych Wikipedii.

Wikipedia wyparła z wielu domów słowniki i encyklopedie jest to obecnie jedno z najczęściej wybieranych źródeł informacji. Jej zwolennicy podkreślają, że masowo czytana, bardzo łatwo dostępna, zawiera, informacje, ciekawie i prosto napisane. Wikipedia to wspaniałe źródło informacji, zwykle bardzo przystępnie napisanych, udokumentowanych,rzetelnych i pogłębionych wieloma innymi artykułami na Wikipedii, do których łatwo przejść za pomocą linków. Ale korzystając z Wikipedii, trzeba sobie zdawać sprawę, że to nie jest dzieło zespołu profesorów i światowych znawców każdego tematu tylko efekt pracy tysięcy społeczników. Nie można mieć do nich pretensji o błędy, potknięcia językowe czy gorzej zredagowane artykuły,tak samo jak nie można mieć pretensji do papierowej Wielkiej encyklopedii PWN wydanej kilka lat temu za to, że znajdują się w niej nieaktualne informacje.

Należy również wspomnieć, że istnieje cała grupa wolontariuszy, którzy na bieżąco przeglądają wszystkie zmiany jakie dokonują się na Wikipedii. To tak zwane patrolowanie ostatnich zmian to pierwszy poziom kontroli. Każdy czytelnik może również zgłosić, że jakieś hasło budzi jego wątpliwości, korzystając z przycisku „Zgłoś błąd”, znajdującego się po lewej stronie każdej strony.