„Dziecko powinno mieć kontakt z czytaniem codziennie”

Prof. Piotr Gliński: „Dziecko powinno mieć kontakt z czytaniem codziennie” takie słowa padły podczas konferencji prasowej poświęconej trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

W konferencji wzięli udział również dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, rysownik Józef Wilkoń, autor ilustracji do Pierwszych czytanek dla…, a także Małgorzata Małyska, prezes Fundacji dla Edukacji POLIS. Wszyscy zgodnie podkreślali pożytki płynące ze wspólnego czytania z dziećmi, wyrażając nadzieję, że tak szeroko zakrojona kampania przyczyni się do poprawy stanu czytelnictwa w Polsce, zwłaszcza pośród rodziców.

Gości i dziennikarzy przywitał na konferencji rzecznik Instytutu Książki Łukasz Jarocki. Następnie głos zabrał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński:

„Czytanie jest szalenie ważne. Nie tylko dostarcza wiedzy, ale tworzy wrażliwość, świadczy o naszych zasobach intelektualnych w długiej perspektywie. Dlatego prowadzimy w Polsce wielki Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, na który przeznaczono 700 milionów złotych. Ten program obejmuje wsparcie dla infrastruktury czytelniczej – sfinansowano z niego około 200 bibliotek. Ponadto zakupiono dzięki niemu 16 milionów książek”.

„Oprócz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczęliśmy kampanię Mała książka – wielki człowiek. To łącznie prawie 20 milionów w ciągu trzech lat. Instytut Książki rozdał już 600 tysięcy książeczek dla najmłodszych. Teraz będziemy rozdawać książeczkę Pierwsze czytanki dla…, którą pięknie zilustrował Józef Wilkoń” – powiedział minister Gliński, akcentując, że to dopiero drugi etap kampanii i przygotowywana jest obecnie kolejna, trzecia książeczka – tym razem dla dzieci w wieku szkolnym.

„Dziecko powinno mieć kontakt z czytaniem codziennie. Sam, choć nie mam czasu, czytałem Pierwsze wiersze… i będę czytał Pierwsze czytanki…” – dodał na koniec.

Źródło: instytutksiazki.pl