Dzień Głośnego Czytania w bibliotece w Igołomi

29 września świętujemy Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji  w poniedziałek 1 października bibliotekę w Igołomi odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej. Czytanie na głos najmłodszym zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poszerza wiedzę, ułatwia naukę oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Od kilku lat nasza biblioteka włącza się w tę akcję, propagując głośne czytanie wśród uczniów i nauczycieli. Spotkanie w bibliotece stało również się okazją do popularyzacji twórczości Janiny Porazińskiej, której rocznica urodzin przypada także 29 września. Podczas spotkania w bibliotece czytaliśmy fragmenty „Pamiętnika Czarnego Noska” czyli zapiski małego pluszowego misia, którego największym marzeniem było zostać przyjacielem jakiegoś dziecka. Gdy pewnego dnia owe marzenie wreszcie się spełniło i Czarny Nosek trafił pod opiekę pewnej dziewczynki, zaczęły się jego niezwykłe przygody. Książka Janiny Porazińskiej to pełna humoru, klasyczna opowieść z przepięknymi ilustracjami.

Przygody  bajkowych postaci stały się pretekstem do rozmowy na ważne  tematy, takie jak  tolerancja i szacunek wobec innych. Głośne czytanie ma magiczną moc zaspakajania potrzeb dziecka, rozszerza horyzonty, buduje wyobraźnię, przyswaja wiedzę,  uczy je pozytywnego myślenia.