Słodko i strasznie, czyli Halloween w bibliotece w Igołomi

Halloween to święto obchodzone 31.10 czyli w Wigilię Wszystkich Świętych. Biblioteka w Igołomi zorganizowała z tej okazji spotkanie dla dzieci dzień wcześniej, czyli 30 października.

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek.

Halloween – zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.

Do zabaw w Halloween zalicza się także zabawa cukierek albo psikus. Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Spotkanie zorganizowane przez bibliotekę miało formę zajęć plastycznych. Zadaniem każdego uczestnika było ozdobienie dyni. Pomysłów było bardzo dużo, a efekty prac dzieci można zobaczyć na zdjęciach w naszej galerii. Zgodnie z haloweenową  tradycją, dzieci zostały obdarowane słodyczami, aby uchronić bibliotekę przed psikusami.