X Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego

W czwartek  25 maja 2017 r., w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyło się X Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego. Spotkania bibliotekarzy odbywają się zawsze pod nowym hasłem. Tegoroczne brzmiało “Kreatywnie w bibliotece”. Forum prowadziła dyrektor Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach Pani Dorota Furman.

Spotkanie służące wymianie doświadczeń, omówieniu bieżących działań i prezentacji dorobku poszczególnych bibliotek z powiatu krakowskiego spotkanie było także okazją do uhonorowania bibliotekarzy obchodzących jubileusze pracy zawodowej oraz bibliotek, które świętują rocznice swojego istnienia.

W programie forum znalazły się prezentacje działalności bibliotek z Zabierzowie, a także wykład Pani dr Wandy Matras – Mastalerz, która jest adiunktem  w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktorem  nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, Przewodniczącą Krakowskiego Koła Biblioterapeutów, kierownikiem Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie. Autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej i edukacyjnej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Prelegentka przybliżyła słuchaczom pojęcie biblioterapii i jej rodzaje. Jednym z ciekawszych elementów prelekcji była prezentacja książek powstających z myślą o terapii. Wśród nich znalazły się bardzo interesujące pozycje dla dzieci a także dla dorosłych, m.in.,, Alicja w krainie czarów’’ z wykorzystaniem metody przestrzennej, książki ,,przytulanki’’ wykonane z materiału, książki na których dziecko może samodzielnie pracować. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Wykład wzbogacony był o prezentację multimedialną. Uczestnicy mieli możliwość poznania najnowszych metod pracy z książką, obejrzeć dostępną literaturę biblioterapeutyczną. Korzystajmy, zatem z terapeutycznej roli książki, która może chronić przed negatywnymi emocjami, smutkiem, żalem, lękiem, gniewem, daje nowe wzory osobowe, a także uczy i leczy.

Uwagę słuchaczy przykuło spotkanie autorskie z pisarką Joanną Stovrag , która opowiedziała o swojej Powieści „Chwila na miłość”.